Domov Hodnotenia Rebríček medailí olympijských tímov Rio 2016 (konečné poradie medailí)

Rebríček medailí olympijských tímov Rio 2016 (konečné poradie medailí)

V noci z 21. na 22. augusta sa skončil záverečný ceremoniál letných olympijských hier 2016 v Riu. Pre Rusko sa tieto hry stali veľmi ťažkými, dalo by sa povedať škandálnymi. Naši športovci však prekonali všetky testy a v medailovom poradí boli štvrtí. A takto vyzerá olympijské medailové hodnotenie.

10. Austrália

klcl51qwSpolu 29 ocenení: 8 zlatých, 11 strieborných, 10 bronzových.

Prvý deň olympiády predviedli Austrálčania najlepší výsledok vo vodnej štafete na 4 x 100 metrov voľný spôsob. Štvorica žien utvorila svetový rekord - 3: 30,65. Udržať razantné medailové tempo však nebolo možné až do konca hier, výsledkom bolo iba 10. miesto.

9. Taliansko

b3pthk3tCelkový počet medailí je 28: 8 zlatých, 12 strieborných, 8 bronzových.

Fabio Basile porazil v džude zástupcu Južnej Kórey (váha do 66 kg). Ďalšiu zlatú medailu prinesie domov šermiar fólie Daniele Garozzo, ktorý bol považovaný za outsidera, pretože jeho súperom bol vicemajster sveta v tejto disciplíne, Američan Alexander Massialas. A až 4 zlaté medaily získali Taliani v takej disciplíne ako streľba.

8. Kórea

ymjl32uzCelkový počet medailí je 21: 9 zlatých, 3 strieborné a 9 bronzových.

V zime roku 2018 sa budú konať ďalšie olympijské hry v Pchjongčchangu (mesto v Južnej Kórei). Orgány krajiny už sľúbili, že odstránia jazykovú bariéru, ktorá nevyhnutne vzniká medzi účastníkmi grandióznych súťaží. Viacero vedeckých ústavov a IT spoločností už pracuje na vytvorení nových programov pre automatický preklad.

7. Francúzsko

3unvw2toCelkovo je to 42 medailí: 10 zlatých, 18 strieborných a 14 bronzových.

Prvýkrát od roku 1976 zvíťazili Francúzi v tímovej drezúre (jazdecký šport). S týmto víťazstvom sa spája zaujímavý príbeh: jeden z finalistov Philippe Rosier je synom Marcela Rosiera, ktorý bol v roku 1976 olympijským víťazom vo francúzskom národnom tíme rovnakého športu.

6. Japonsko

ylnjmpz3Celkovo je ocenených 41: 12 zlatých, 8 strieborných a 21 bronzových.

Šieste miesto v medailovej top 10 obsadili japonskí športovci. A guvernér Tokia Yuriko Koike dostal vlajku olympijských hier, pretože hlavné mesto Japonska bude hostiť hry 2020.

5. Nemecko

2j5vt5weCelkovo je to 42 medailí: 17 zlatých, 10 strieborných a 15 bronzových.

Dlhoroční súperi Ruska v športe nemohli obísť našich športovcov v celkovom počte medailí. Ocenenia najvyššej dôstojnosti si odniesli najmä: kanoista Sebastian Brendel na vzdialenosť 1 000 metrov v dvojhre a vo štvorhre a kajakári Max Rendschmidt a Markus Gross vo vzdialenosti 1 000 metrov vo štvorhre a štvorhre.

4. Rusko

flznagyuCelkom 56 ocenení vrátane 19 zlatých, 18 strieborných a 19 bronzových.

Veľmi príjemným prekvapením bola zlatá medaila našich hádzanárov, ktorí dokázali poraziť Nórov považovaných za obľúbených a vo finálovom zápase porazili najsilnejší francúzsky tím. Ide o prvú zlatú medailu v hádzanej od domácich olympijských hier v roku 1980. A slávne „morské panny“ Natalia Ishchenko a Svetlana Romashina niesli ruský transparent pri ukončení olympiády.

3. Čína

xnipgcvdSpolu 70 ocenení: 26 zlatých, 18 strieborných a 26 bronzových.

Pre Čínu neboli olympijské hry v Riu bez nepríjemných prekvapení: organizátori hier dvakrát použili vlajku svojej krajiny s nesprávne umiestnenými hviezdami.Stalo sa tak na slávnostnom odovzdávaní cien čínskym športovcom a potom čínskym volejbalistom.

2. Spojené kráľovstvo

c2ylz1fzSpolu 67 medailí: 27 zlatých, 23 strieborných a 17 bronzových.

Obyvatelia hmlistého Albionu sa ukázali ako najsilnejší v triatlone (brali zlato aj striebro), na vzdialenosť 5 tisíc metrov, veslovali v súťažiach štvoričiek a osmičiek a v jazdeckých športoch v súťaži jednotlivcov.

1. USA

mmncod1vSpolu 121 medailí: 46 zlatých, 37 strieborných a 38 bronzových

Tím USA je na prvom mieste v rebríčku 10 najlepších olympijských hier. Zároveň došlo k veľmi zvláštnym ústupkom americkým športovcom. Napríklad odvolacia porota umožnila americkému ženskému tímu druhýkrát zabehnúť štafetu na 4 x 100 metrov. Toto rozhodnutie bolo urobené po vyhlásení bežkyne Allison Felixovej, že ju súperka zatlačila, čo spôsobilo, že Felix nemohla prejsť taktovkou. Na internete už existujú vtipy o tom, že „nabudúce dajte Američanom všetko zlato a nechajte ich ísť domov“.