Dom Oceny 10 najlepszych rekordów igrzysk olimpijskich w Soczi 2014

Top 10 rekordów igrzysk olimpijskich w Soczi 2014

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi pobiły rekord pod względem liczby widzów telewizyjnych zwracających uwagę na transmisję zawodów. Relacje na żywo z Parku Olimpijskiego i klastra górskiego oglądane są w 200 krajach na całym świecie.

Jednak główne osiągnięcia igrzysk nie należą do widzów telewizyjnych, ale do sportowców. W dzisiejszym wyborze opowiemy o 10 najlepszych rekordów igrzysk olimpijskich w Soczi.

10. Zapisy Jorina ter Morse'a

wizerunekHolenderska łyżwiarz szybka ma jednocześnie 2 rekordy olimpijskie - 2014. Pierwszy Jorin ustanowił na dystansie 1500 m, pobijając go w 1 minutę i 53,51 sekundy. Drugi rekord zawodnik ustanowił razem z Lotte van Beck i Irene Wust w drużynowym wyścigu na dochodzenie.

9. Rekord drużyny rosyjskiej w liczbie medali

wizerunekOd rozpadu ZSRR najlepszym osiągnięciem drużyny rosyjskiej były Igrzyska w Lillehammer w 1994 roku, na których udało nam się zdobyć 23 medale różnych wyznań. Rekord ten został jednak pobity na igrzyskach olimpijskich w Soczi, kiedy 21 lutego 2014 r. Biathlonowa drużyna kobiet przywiozła do rosyjskiego skarbu 24 medal, który nawiasem mówiąc, nie był ostatnim.

8. Nagraj Sang-Hwa Lee

wizerunekŁyżwiarka szybka z Korei Południowej ustanowiła nowy rekord olimpijski w biegu na 500 m. Od 2002 roku za najlepsze uznano 37,30 sekundy, ale w Soczi Li pokonał ten dystans w 37,28 sekundy.

7. Rekord Ole Einara Bjørndalena

wizerunekPrzez lata swoich występów legendarny biathlonista zdobył jedną brązową, cztery srebrne i osiem złotych olimpijskich nagród. Igrzyska olimpijskie w Soczi prawdopodobnie będą ostatnią w karierze Björndalena.

6. Rekord pod względem liczby krajów, które zdobyły złote medale

wizerunekPo raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich sportowcy z 20 różnych krajów otrzymali złoto olimpijskie. Przypomnijmy, że po wynikach ostatnich Białych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, mistrzami zostali przedstawiciele 19 mocarstw.

5. Rekord Bode Millera

wizerunekAmerykanin został najstarszym medalistą olimpijskim w narciarstwie alpejskim. Mitter zdobył swój brązowy medal w wieku 36 lat 127 dni, bijąc poprzedni rekord Norwegów Hjetil André Omodt.

4. Rekord Svena Kramera

wizerunekTen holenderski łyżwiarz na igrzyskach w Soczi pobił swój własny rekord na dystansie 5000 metrów. Kramer pokonał ten dystans w niespotykane dotąd 6 minut i 10,76 sekundy.

3. Rekord Yuzuru Hanyu

wizerunekCały świat z zapartym tchem śledził występy tej 19-letniej japońskiej łyżwiarki. Na igrzyskach olimpijskich w Soczi Yuzuru ustanowił rekord wśród mężczyzn - singli, zdobywając ponad 100 punktów za występ w programie krótkim.

2. Zapis Julii Lipnickiej

wizerunekLipnitskaya została najmłodszym mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie figurowym w historii zimowych igrzysk. Julia otrzymała złoty medal za występy w zawodach drużynowych w wieku 15 lat 249 dni, bijąc rekord Amerykanki Tary Lipińskiej.